Peräohjailupotkuri SXP50/140-12V < 50 mm, PRO-nopeussäädettävä, käyttöyksikkö ja PPC
Price:
Harken 60mm Element ploki, hunsvotilla
Yksöisvarsi 270 - 365 mm
Yksöisvarsi 270 - 365 mm
We received your request for quote. We will get back to you as soon as possible.
Failure in product quote request.
https://www.nautikulma.fi/web/image/product.template/204812/image_1920?unique=f11a429
The external unit is easy to mount. No GRP work is necessary on boats with a hull thickness of up to 50 mm.
Remote control is a popular accessory. See some of the important product and safety features below.
Main powerValue
Power supply12V DC
Nominal voltage10.5V DC
Nominal current consumption A370A
Power output at nominal voltage2.8kW / 3.75hp
Recommended fuse AANL 325
Cold Cranking Amps (CCA)Value
Minimum battery CCA (DIN)350
Minimum battery CCA (SAE)665
Minimum battery CCA (EN)600
Performance and featuresValue
Motor cycle duty4 duty cycle at 20°C